Minister zdrowia: Możliwy powrót obostrzeń m.in. na Podkarpaciu

POLSKA. Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego najbardziej czarny scenariusz mówi, że na przełomie września i października w Polsce może być nawet 15 tysięcy zakażeń COVID-19 dziennie. Szef resortu zdrowia twierdzi, że największe prawdopodobieństwo przywrócenia obostrzeń występuje w regionach najsłabiej wyszczepionych; jest wśród nich Podkarpacie.

Foto: Krystian Maj / KPRM

Adam Niedzielski w wywiadzie dla Fakt.pl poinformował, że rząd przygotowuje się na różne scenariusze sytuacji epidemicznej, jaka może występować jesienią. Wzorsty zakażeń COVID-19 są prognozowane już w sierpniu.

Spodziewamy się, że w połowie sierpnia będzie miało miejsce pewne przyspieszenie zakażeń – zaczną się powroty z wakacji, rodziny zaczną przygotowywać się na powrót do szkół i do pracy. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tysięcy zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października – uważa minister zdrowia.

W wywiadzie Niedzielski wymienia też optymistyczną wersję, która mówi o 1 tysiącu zakażeń dziennie. Szef resortu zdrowia twierdzi, że to, który scenariusz będzie realizowany, zależeć będzie od tego, ile osób zostanie zaszczepionych.

Jak twierdzi Adam Niedzielski, regiony, które są słabiej wyszczepione, w tym między innymi województwo podkarpackie, będą bardziej narażone na wprowadzanie obostrzeń.

Województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie – tam zdecydowanie to prawdopodobieństwo wprowadzania obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach. Dlatego zachęcamy samorządy do aktywnego włączenia się do akcji szczepień i będziemy je za to premiować – podkreśla minister.

Niedzielski podkreśla, że wobec zaszczepionych nie będzie stosowana kwarantanna. W wywiadzie mówi też o pomyśle dla pracodawców.

Patrząc na politykę wprowadzania obostrzeń, myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, będą wyjęte spod stosowania obostrzeń. A szczepieni – jak teraz – nie będą wliczani do obowiązujących limitów – przekazał minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia poinformował również, że rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowego szczepienia dla medyków i dodał, że jeśli zostanie wprowadzony obowiązek szczepień, to grupą „zero” będą właśnie medycy.

Źródło: Fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

30-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)