Chcesz wstąpić do WOT? Od teraz to łatwiejsze

PODKARPACIE. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło nowy serwis internetowy dotyczący rekrutacji.  Pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego powiatu.

 

Rekruterzy WOT to żołnierze – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku. „Naszym głównym atutem jest to, że my sami jesteśmy żołnierzami (…). Co za tym idzie, jesteśmy takimi samymi osobami, jakimi staną się zrekrutowani przez nas, zaraz po szkoleniu podstawowym” – w wywiadzie powiedziała nam st. szer. Diana Przepiórka, rekruterka z Mazowsza. „Mieliśmy te same obawy, te same pytania. Tak samo zastanawialiśmy się co będzie, gdy stawimy się na jednostkę, (…) na szkolenie. Dzisiaj, bazując na własnych doświadczeniach jesteśmy w stanie odpowiedzieć kandydatom na wszystkie pytania, rozwiać ich wątpliwości”. „Staramy się wychodzić do ludzi. Inicjujemy spotkania. Ale i na ulicach miast prowadzimy akcje, których celem jest zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Naszym atutem jest nasz mundur i nasza postawa” – opowiada st. szer. Diana Przepiórka.

Rekruterzy przybliżają model funkcjonowania formacji oraz codzienny tok służby żołnierzy nie tylko poprzez rozmowę i przekazywanie suchych faktów, ale również prezentując zdjęcia, filmy, oraz dzieląc się własnymi doświadczeniami. Przygotowują tym samym przyszłych adeptów OT, do tego „z czym mogą się spotkać w szeregach OT, czego mogą od wojska oczekiwać, jak również czego wojsko będzie wymagało od nich.

W tym pierwszym kontakcie ważne jest również przekazanie informacji o tym „jakim należy sprostać warunkom, aby dostać się do wojska”. Mowa tu zarówno o warunkach fizycznych, jak i psychicznych oraz emocjonalnych. Rekruterzy od samego początku, kiedy tylko nawiążą kontakt z ochotnikiem, aż do momentu wcielenia, a czasem nawet i po wcieleniu, mają z nim ciągły kontakt. To oni posiadają wiedzę i doświadczenie, którym mogą podzielić się z osobami zainteresowanymi służbą. Rekruterzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości, z którymi wiąże się podjęcie decyzji o rozpoczęciu służby wojskowej.

Z rekruterami 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej można się umówić na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, możliwy jest oczywiście kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt do rekrutera z powiatu, w którym mieszka ochotnik można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, poprzez wpisanie nazwy powiatu.

Rekrutacja do WOT za pośrednictwem rekrutera to poza uzyskaniem „u źródła” wiedzy na temat służby, również znaczne ułatwienie formalnego procesu naboru, a to dzięki temu, że rekruter podczas spotkania może przyjąć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej.

Rekruterzy WOT to projekt, który funkcjonuje od niespełna roku. Projekt już teraz okazuje się bardzo efektywny w procesie naboru do formacji. Co siódmy żołnierz wcielony do WOT w 2021 roku podjął swoją decyzję po rozmowie z rekruterem. Takie systemy działają też w innych krajach, na przykład w USA.

Uruchomiony teraz serwis powstał, aby osoby poszukujące odpowiedzi na różnych forach lub grupach dyskusyjnych w internecie, mogły szybko znaleźć najrzetelniejsze informacje dotyczące rekrutacji – poprzez bezpośredni kontakt z rekruterem, który może okazać się wprost sąsiadem ochotnika. Na chwilę obecną w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT jest 6 rekruterów.

Koncepcja wsparcia systemu naboru poprzez wprowadzenie rekruterów jest częściowo wzorowana na modelu stosowanym w Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich. Dotychczasowe doświadczenia WOT pokazują, że najlepszymi rekruterami są sami Terytorialsi, którzy działają w swoich regionach dla  lokalnych społeczności, z którymi się utożsamiają i którym służą.

Już dziś skontaktuj się ze swoim rekruterem WOT!

Zawsze gotowi! Zawsze blisko!

kpt. Witold Sura
rzecznik prasowy 3 PBOT

 

11-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)